PŘEMÍTÁNÍ PRVNÍ - na prahu roku 2015

19. ledna 2015 v 16:30 | Jana Albrechtová |  Přemítání J.A.
Milí občané, vážení kolemjdoucí,
požádala jsem správce této skříňky, zda bych jako čerstvá šestasedmdesátnice mohla čas od času sdělit na tomto místě svůj názor, pohled, postoj, mne, jakožto příslušníka kmetské generace. Třeba se ke mně přidají i starší, o mladších nemluvě. Svolení jsem dostala.

Letos to je již třináctý rok, co jsme se s mužem jakožto "kostelecká náplava" dostali do Častolovic. Líbí se nám tu i proto, že jsme tu postupem doby našli cenná přátelství lidí čestných, pracovitých, vnitřně bohatých. Je vidět, že genius loci, neboli duch předků s tímto místem spojený, má zřejmě mimořádný vliv. Stačí otevřít zevrubnou knihu dávné i nedávné historie Častolovic Jirky Václavíka ml. Stačí sledovat počínání nápadité vedoucí knihovny Věrky Zaňkové, podívat se třeba na stránky o škole, sledovat činnost dobrovolných cvičitelů, trenérů, kteří pracují s dětmi a mládeží, přečíst si zprávy o činnosti rybářů, myslivců a už dlouhá léta se nechat znova a znova překvapovat výstavami zahrádkářů, jejichž věhlas přesáhl už hranice kraje a v neposlední řadě pozorovat zblízka soudržnost a dělnost zdejších hasičů, s jejich vynikajícími výsledky ve všemožných soutěžích, jimiž si udržují kondici pro skutečné zásahy, v nichž nasazují zdraví, ba i životy. Jejich nezištná činnost, neokázalá a perfektní, je nám příkladem skutečných "hrdinů naší doby". Vím, o čem mluvím, neboť jsme se už na několik z nich obraceli o pomoc. Byla vždy poskytnuta - bez nároku na honorář. Jako by se styděli vzít peníze. Připadá nám to stále jako památka na dávné časy, kdy soused sousedu pomohl a neptal se, co za to.

A tak mě při tom přemítání napadlo:
jestlipak tenhle duch nezištnosti a dělnosti v práci pro obec neovládl převážnou většinou koalici v minulé radě, hasiči tam byli! A co my víme, třeba je to duch nakažlivý! Když se podíváte do Zdroje č.3/2014 najdete tam výčet činností radnice za poslední čtyři roky a dojdete k číslu dvě stě! Což představuje desítky, ba stovky hodin jednání, mnohdy nepříjemných, s obstrukcemi, energii k prosazení mnoha dobrých záměrů, které ne a ne jít na svět (bioodpad), ale i kontrolu nad zdárným dokončením velkých zdaleka viditelných oprav, jako bylo zateplení a omítka sokolovny, školy a školky, Úřadu městyse i společné budovy hasičů a knihovny. Dokončily se dříve započaté projekty, napadá mne cyklostezka i řešení nastalých problémů s ní. Pod vedením tehdejší starostky Jarmily Novohradské se podařilo obec oddlužit, a zanechat v rozpočtu tolik peněz, že se ještě před koncem období podařilo instalovat nosné zařízení - výtah do Hudečkovy síně, ba peníze stačily už nástupcům na nákupy už pro ně. A to prosím prošlo hospodaření radnice, snad na popud tehdejší opozice, ke třinácti finančním kontrolám! Čtete dobře. Všechny byly negativní. Zřejmě se ono mimořádné pracovní nasazení koaličních zastupitelů stalo podezřelým. Leč kontroly zjistily, že se n e k r a d l o!

A tak mně hlava nebere, že se našli lidé zcela opačného ražení. Aniž by pochopili, že starostka má ještě dost síly a dobrých spolupracovníků k tomu, aby se další důležité plány dokončily, rozhodli se někteří členové SNK založit odnož populárního hnutí ANO 2011, stát se tak "novými tvářemi" a stanout v čele obce, neboť předchozí vedení pracovalo, jak řekli, dobře, ale oni to budou dělat jinak! A jelikož jim asi nejde o práci nezištnou a obětavou, ale o prosazování zájmů jich samých, případně přátel, neváhali přímo před zraky všech přítomných už na ustavující schůzi zastupitelstva 27.11.2014 koupit za dvanáct tisíc měsíčně potřebný hlas kandidáta VPM, který minule pracoval s bývalou starostkou, a teď se stal neuvolněným místostarostou. Ona získala 334 hlasů, on 90. On je ve vedení městyse, ona a její příznivci zvolení námi občany v poměru 1279 ku 1038 hlasům nesmí být ani v jedné komisi, o komisi finanční, kde působil, jak říká, nynější starosta jako opozice, ani nemluvím.
Tedy tohle jsem ještě o žádné obci neslyšela.
Co říci mé o pět let mladší kamarádce, která mi sdělila, že k volbám už nepůjde?
Vaše spoluobčanka Jana Albrechtová
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama