Konec v nedohlednu?

12. února 2015 v 15:09 | MČ |  O škole
Konec v nedohlednu?

Říká se, že všechno jednou skončí, ale zdá se, že Častolovice jsou v posledních letech jakýmsi zakletým místem, kde nejedno věky ověřené pravidlo či rčení prostě nefunguje. A tak onen absurdní "hon" na častolovickou školu, která již třetím rokem hraje hlavní roli v hořké tragikomedii režírované jednou zhrzenou duší a jejími věrnými nohsledy, nebere konce.

Už mnohokrát bylo omíláno, proč došlo v roce 2012 k výměně tehdejšího vedení ZŠ a v jaké atmosféře se celý tento proces odehrával. Spousta lidí se na to tenkrát dívala s nadhledem a věřila, že se vše postupně uklidní a škola si bude zase dál žít svým poklidným a spokojeným životem. Následující měsíce, a teď už i roky, ale ukázaly, jak moc se mýlili. První dva roky stíhala jedna stížnost druhou. Kdyby bylo možné znění všech těch stížností zveřejnit, věřte, že byste si ukroutili hlavu nad tím, jak je dospělý člověk schopen něco takového vůbec zplodit, natož tím zatěžovat Českou školní inspekci či jiné kompetentní úřady. Racionálně uvažující jedinec aby se hanbou propadl až k protinožcům z vědomí, že má kolem sebe takové spoluobčany. Nicméně zmíněné stížnosti nepřinesly kýžené ovoce, v jaké stěžovatelé doufali, a tak přišlo další pokračování.

Pro zvýšení efektivity tohoto pokračování bylo ale nutné vyčkat, až se změní osazenstvo na radnici, protože to minulé bylo zřejmě málo empatické, a tudíž vůči podobným pokusům imunní. A protože trpělivost přináší ovoce, štěstí přeje připraveným a spravedlnost je slepá, mají Častolovice nové vedení a notoričtí stěžovatelé čerstvý vítr v plachtách. A jaké že je to pokračování, které má konečně zachránit školu před úplným ztroskotáním? No přece anonymní stížnost na již zmíněnou Českou školní inspekci. Po všech možných peripetiích, se kterými se škola musí díky stále stejným stěžovatelům v posledních letech potýkat, není těžké si domyslet, kdo za podanou stížností stojí navzdory faktu, že opomněli připojit svůj podpis. A stejně tak je snadné si odvodit, co bylo jejím obsahem. Vždyť to není tak dlouho, co se několik bodů potenciální petice řešilo v budově místní sokolovny.

Nejzávažnějším bodem měla být nespokojenost rodičů s některými pedagogy 2. stupně. Takovéto neshody ale čas od času na školách vznikají, to se prostě stává, ovšem není důvod řešit to tak radikální cestou, jakou zvolili místní občané. Bývá zvykem sjednat si schůzku s vedením školy a vše rozumně a bez emocí vyřešit ke spokojenosti obou stran a především dětí. To bychom ale nesměli být v Častolovicích. Tady byl výše zmiňovaný problém nafouknut do obřích rozměrů a umně použit jako nástroj pro další znemožnění vedení místní ZŠ. Jednoduše řečeno, několika jedincům se prostě takový běžný problém náramně hodil do krámu, a tak neváhali a jednali.

Ukažte mi, prosím, ideální školu, kde vše funguje jako na drátkách a nemusí tam řešit žádné nesrovnalosti a problémy. Myslím, že takovou nenajdete. Člověk je tvor chybující a ani ředitel školy nemá patent na všechno. Když je třeba sehnat nové vyučující, i přes sebelepší výběrové řízení se může stát, že jím projde někdo, kdo se posléze neosvědčí. Z vlastní zkušenosti vím, že za 20 minut nemáte šanci poznat, jaký bude ten člověk učitel. Můžete posoudit vystupování, popřípadě znalosti či jakési pedagogické přesvědčení, ale to podstatné ukáže až čas. K tomu možná došlo i na naší škole, ale proto ještě není nutné, aby byla škola neustále popotahovaná. To se dá řešit jinak!

A že dochází často k obměňování učitelů? Ano, pravdu mají ti, kteří tvrdí, že to dětem v žádném případě neprospívá. Ale jak byste řešili zástup za dlouhodobě nemocné pracovníky? Suplování tady nepřichází v úvahu, protože pak je kontinuálnost výuky výrazně narušena, a proto je lepší zvolit zástup, tedy sehnat na nezbytně nutnou dobu pedagoga, který pokryje celý úvazek učitele v pracovní neschopnosti. A světe div se, objevil se i takový názor, že školní děti absolvují v rámci vyučování příliš mnoho akcí a tím přicházejí o cenné hodiny vzdělávání. K tomu už asi opravdu není co dodat!!!!!

Musíte uznat, že už toho bylo až příliš. Škola by si zasloužila mít konečně klid. A pomyslel někdo na to, jak asi musí být pedagogům pracujícím v naší škole? Tito lidé nedělají nic méně důležitého, než že vzdělávají naše potomky. A kdo si to někdy vyzkoušel, určitě mi dá za pravdu, že to není nic jednoduchého, ani když je učitel v naprosté psychické pohodě, natož když se mu hází klacky pod nohy a škola je jako celek neustále kritizována. Věřte, že zde máme velice kvalitní učitele, kteří skutečně dělají maximum pro naše děti. Takové byste jinde jen těžko hledali, proto buďme rádi, že je máme.


POZNÁMKA: Najdou se i spokojení rodiče?
Napište nám na email: castolovicky.blog@seznam.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama