PROČ.....?

2. března 2015 v 23:33 | Rychnovský deník |  Napsali o nás
Proč.....?

Co se to v těch Častolovicích zase děje? Tak přesně tuhle otázku si zřejmě položil každý, kdo si přečetl článek s názvem Spor na radnici vyřešila až policie v Rychnovském deníku dne 2.3.2015. Ten popisuje incident, který se odehrál ve středu 25.2.2015 v budově úřadu městyse Častolovice. Autor dal ve svém článku logicky prostor oběma zúčastněným stranám, aby se mohly ke vzniklé situaci vyjádřit. Přesto onen článek zcela přesně nevystihuje to, co se na radnici odehrálo a pozornému čtenáři jistě neuniknou některá zarážející fakta a nesrovnalosti, díky kterým vyvstávají další zajímavé otázky obsahující slůvko PROČ?

Proč byla právnička zastupující městys ve vleklém sporu s firmou SOVIS původně pozvána na jednání Rady městyse, když se na úřadu poté sešli všichni koaliční zastupitelé, včetně otce bývalé starostky, která vedla městys v letech 2006-2010 a která též figuruje ve zmíněném soudním sporu, a muže, který byl ve stejném volebním období zaměstnancem radnice a prováděl bez odborné kvalifikace stavební dozor právě v ulici Polnodvorská, kvůli které soudní spor vznikl? A proč pan starosta v novinách nazval onu schůzku konzultačními hodinami?
(Nebo je lepší druhé vysvětlení uvedené starostou, které zní: "neveřejnou pracovní schůzku s právníkem, které jsem se kvůli nemoci nemohl zúčastnit...jsem vyvolal já a pozval na ni partnery?")
Proč byla vykázána paní Novohradská, která je o celém sporu ze všech současných zastupitelů jednoznačně nejlépe informovaná, a nebylo vyslyšeno přání právničky, která požadovala její přítomnost? Proč byla schůzka utajena všem opozičním zastupitelům, když se prokazatelně jednalo o záležitosti městyse? Mělo se tam snad dít něco, o čem neměl nikdo vědět? A pokud šlo o uzavřenou neveřejnou schůzku, jak tvrdí starosta Praus v článku, proč se tedy odehrávala na půdě úřadu městyse, který má skutečně pramálo společného s obývacím pokojem?
A dostane se někdy občanům Častolovic odpovědí na všechny tyto záludné otázky?


RYCHNOVSKÝ DENÍK 2. března 2015
"Spor na radnici vyřešila až policie"
autor: Miroslav Sixta

Spor na radnici vyřešila až policie

Častolovice - Až telefonát na tísňovou linku 158 a následný příjezd policejní hlídky do budovy úřadu městyse Častolovice vyřešil spor mezi starostou Zdeňkem Prausem, jenž se vedení úřadu ujal po podzimních komunálních volbách, a bývalou starostkou Jarmilou Novohradskou, která nyní zastává roli opoziční častolovické zastupitelky .

V kanceláři starosty se v té době konala schůzka s právníkem hájícím zájmy Častolovic. Ve výkladu, o jaké jednání šlo, se obě znesvářené strany rozcházejí. "Potkala jsem paní právničku, s níž jsem v minulosti v pozici starostky spolupracovala. Sdělila mi, že byla pozvána na jednání rady městyse ohledně sporu se stavenbí firmou Sovis. Řekla mi, že by byla ráda, kdybych se také zúčastnila, protože o zmíněné kauze hodně vím," uvádí Jarmila Novohradská. "Následně jsem viděla, že se na jednání schází i další zastupitelé mimo radu, kteří jsou v koalici s panem starostou. Jako řádně zvolená zastupitelka jsem se jednání rozhodla účastnit, abych mohla informovat svoje kolegy opoziční zastupitele."

Starosta Praus se kvůli nemoci jednání s právníkem původně účastnit neměl. Na úřad však nakonec přijel poté, co byl vyrozuměn místostarostou o sporu s opoziční zastupitelkou.

Obě strany se rozcházejí v interpretaci o povaze svolané schůzky na častolovické radnici. Starosta Praus tvrdí, že šlo o uzavřenou společnost a Novohradská přizvána nebyla.

"Dohodl jsem si s paní právničkou konzultační hodiny. Bývalá starostka se zrovna v čase jejího konání informovala u místostarosty Tichého na některé věci. Místostarosta jí vyhověl. Poté zjistila, že se chystá zmíněná schůzka. Přešla do mé kanceláře a usadila se ke stolu s tím, že se bude účastnit schůzky. V té době jsem se doma léčil. Poté jsem byl informován o vzniklém problému, a tak jsem se rozhodl dorazit na úřad," popisuje středeční události starosta Praus a dodává: "Je mi trapné, že muselo dojít až na policii, ale opakuji, že šlo o neveřejnou pracovní schůzku s právníkem, které jsem se kvůli nemoci nemohl zúčastnit. Nejednalo se o jednání rady ani zastupitelstva. Pracovní schůzku jsem vyvolal já a pozval na ni partnery. Mimochodem bylo už po úředních hodinách úřadu. Chování paní Novohradské mi připadá stejně nepatřičné, jako by se někdo cizí posadil u vás doma v obývacím pokoji."

Regulérnost voleb řešil až soud

Středeční incident na častolovické radnici byl jen dalším pokračováním dramatických událostí v malém městečku , rozděleném momentálně na dva nesmiřitelné tábory přívržence koalice a opozice.
Vyhrocené spory odstartoval zmatečný průběh sčítání hlasů během posledních komunálních voleb. Častolovice odevzdaly volební výsledky až jako vůbec poslední obec v celé České republice v neděli nad ránem. Regulérnost voleb posléze nezávisle na sobě rozporovaly dvě občanky Častolovic u Krajského soudu v Hradci Králové. Soud nakonec rozhodl o platnosti voleb.

Bouřlivé ustavující zastupitelstvo

Nesmírně bouřlivé ustavující zastupitelstvo Častolovic zcela změnilo poměr sil na radnici. Nově vytvořená koalice přehlasovala vítězné sdružení dosavadní starostky Novohradské Prosperita pro městys. Do opozice odešel také nejoblíbenější politik Častolovic Jiří Václavík. Opoziční zastupitelé byli zcela vyšachování z řízení městyse včetně kontrolního výboru. Bývalý místostarosta Václavík se následně na sklonku minulého roku vzdal zastupitelského mandátu. Rezignaci mimo jiné odůvodnil slovy: "Současné rozvržení sil na radnici považuji za jednostranné až absurdní."

Událost, ke které došlo uprostřed minulého týdne na radnici, rozhodně nepřispěla ke zklidnění vášní v Častolovicích. Podaří se situaci uklidnit na nadcházejícím veřejném jednání zastupitelstva, které se uskuteční ve čtvrtek? Mimo jiné dojde ke schvalování rozpočtu městyse na rok 2015. Jednat se dále bude o silnici I/11 a přeložce silnice II/318.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama