Častolovičtí podepisují petici

3. dubna 2015 v 16:00 | Rychnovský denik |  O dopravě
Častolovičtí podepisují petici

Rychnovský deník 3. dubna 2015 - číslo 79

Častolovice - Obyvatelé místní Masarykovy ulice podepisují petici proti způsobu její rekonstrukce. Vadí jim, že by se měla silnice posunout k jednomu okraji a byla by tedy blíž domům.

"Nesouhlasíme s posunutím středu komunikace I/11 a tedy i dopravy po ní, a to k žádné ze stran ulice Masarykova v Častolovicích. Nesouhlasíme tedy se zastupitelstvem městyse dne 5. března odsouhlaseným řešením způsobu opravy silnice I/11," píše se v petici.

Nelíbí se jim posunutí silnice
Místní nesouhlasí například s vybudováním několikasetmetrového parkovacího pásu po pravé straně silnice směrem na Kostelec nad Orlicí pro zlepšení parkování. Tvrdí, že tu občasně parkují dvě až tři vozidla.

"Toto řešení by znamenalo téměř znemožnění parkování na druhé straně komunikace (z pohledu stání aut straně frekventovanější), posun stávajícího středu vozovky a tedy i dopravy na ní zhruba o půl metru ke druhé straně ulice Masarykova - tedy o půl metru i směrem k nejfrekventovanějšímu chodníku v Častolovicích. Přineslo by to také další zesílení vibrací u již dnes nákladní dopravou poškozených domů na této straně ulice, nadměrný hluk a vyšší koncentraci zdraví škodlivých výfukových plynů. Navíc - posun středu vozovky je dle posledních informací nikoli pouze o zhruba půl metru, ale "o půl metru až metr" směrem k jedné straně ulice,"
říká Stanislav Divíšek, který má v obci rodinu.

Výhrad mají obyvatelé více
Obyvatelům vadí také nahrazení stávajících dlažebních kostek na krajnici asfaltovým povrchem. To by podle nich přineslo hned řadu komplikací.

Toto řešení by přineslo podle obyvatel zemní práce (k zvýšení únosnosti této části silnice), které by mohly poškodit stávající v ulici umístěnou starší kanalizaci a způsobit i další zhoršení stavu okolních přilehlých domů, již dnes vlivem silné dopravy mnohdy popraskaných. Vlastníci by posléze mohli vymáhat škody.Podle petice by došlo ke zbytečnému prodloužení délky doby opravy a tedy i krajně nevhodné dopravní situace, která v Častolovicích během opravy silnice I/11 bude.

Místním vadí i případné komplikace s údržbou v zimním období.
"Odstřikování směsi sněhu a posypové soli by "ještě více" zasahovalo domy i osoby na chodníku,"
říká Stanislav Divíšek, jehož rodina žije v Častolovicích. Toto řešení by podle odpůrců přineslo i reálnou možnost budoucího přiblížení silnice I/11 až k přilehlému frekventovanému chodníku.

Vedení městyse si však za rekonstrukcí stojí. Dveře úřadu byly podle něj otevřeny všem, kteří měli zájem se o opravě dozvědět, nebo měli připomínky. Ty byly v naprosté většině případů do projektu zapracovány.Vedení tvrdí, že má rekonstrukce nezpochybnitelné výhody pro občany Častolovic. Silnice se naposledy opravovala při stavbě kanalizace, teď by došlo k jejímu zúžení na předepsanou šíři a byl by použit asfaltový modifikovaný beton pro velmi tenké vrstvy se sníženou hladinou valivého hluku. Zvýšila by se prý také bezpečnost.

Vzniknout mají čtyři nová bezpečná místa pro přecházení a také nová parkovací místa. Při stavbě by byly použity nejmodernější technologie, které by zabezpečily dobrou funkčnost silnice.Na ní jsou v současnosti propadlá místa a když zaprší, jsou všude kaluže vody. Silnice I/11, která vede Častolovicemi je podle vedení obce a odborníků zastaralá a již nevyhovuje frekvenci projíždějících vozidel.

Stanislav Divíšek, odpůrce formy rekonstrukce
"Setkání s občany byla užitečná, ačkoli zapracována byla pouze jedna jejich zásadní připomínka, a to návrh na zúžení jízdních pruhů ze stávajících 4 m na 3,5 m. Stejně tak méně hlučný povrch je dobrou částí jinak z celkového pohledu věcně špatného řešení. Cílem není opravu nerealizovat, ale udělat ji vhodným způsobem. Proti zastupiteli schválenému řešení je většina lidí z příslušné části ulice Masarykova a to z obou jejich stran, kdy i lidé bydlící na straně, kde je plánován pruh na stání, odmítají "vyšší komfort stání" na jejich straně na úkor souseda od naproti, který by před svým domem stát s autem nemohl vůbec a měl by provoz ze silnice zase ještě blíže ke svým oknům. Moc si tohoto postoje svých sousedů vážím."

Autor: Barbora Zemanová

(POZNÁMKA: s návrhem, který však nebyl zastupitelům předložen v definitivní podobě, takže nevěděli, o čem vlastně hlasují, souhlasili pouze koaliční zastupitelé, kteří jej počtem 8 hlasů protlačili, opoziční zastupitelé nesouhlasili, neboť odmítli souhlasit s něčím, o čem v den hlasování nevěděli, jak to bude vypadat.)

Zápis z veřejného zasedání ZM Častolovice ze dne 5.3.2015 - tak trochu jinak

Beseda o dopravě 3.3.2015

Veřejná beseda o dopravě 24.2.2015
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama