Je toto ještě demokracie?

6. dubna 2015 v 23:30 | Veronika Bartošová |  Kde je pravda?
Článek "opoziční" zastupitelky pí Bartošové odeslán redakční radě - do Zdroje 15.3.2015

Je toto ještě demokracie?

Myslela jsem si, že to, zda se udělá nová kanalizace, zateplí škola, opraví chodníky či podobná rozhodování v obcích nejsou politika. Bohužel jsem se dost mýlila. Při posledních komunálních volbách jsem už jako několikrát šla dělat "křoví", abych podpořila lidi na kandidátce před sebou. Žádné ambice jsem neměla, zapojovala jsem se do veřejného dění v komisích, výborech, redakční radě Zdroje, což mi bohatě stačilo. Tentokrát jsem se však poprvé stala zastupitelkou a nestačím se divit, jaké politikaření se dá dělat i v tak malé obci, jako jsou Častolovice.

Již výrok čerstvě zvoleného starosty na ustavujícím zasedání:
"Vítězem voleb není ten, kdo dostane nejvíc mandátů, ale ten, kdo sestaví koalici." (byť jen o jediný hlas 8:7)
dal tušit, že na názory občanů se příliš dbát nebude. To, že "8" v zastupitelstvu jako stádo ovcí schvaluje chybná či pro obec nevýhodná rozhodnutí, není výjimkou. Zastupitelé nedostávají materiály nutné pro rozhodování, a když, tak na poslední chvíli, neúplné či neaktuální, dále nedostávají ani požadované materiály po zasedání (faktury k nahlédnutí, zvukový záznam ze zasedání, ….) ačkoli o ně žádají i písemně, o termínu zasedání se zastupitelé dozvídají z hlášení rozhlasu atd. Co je však ještě daleko horší, že obdobně se zachází i s občany. Za jejich názory je jim vyhrožováno, případně podáno trestní oznámení. Když na besedě o rekonstrukci Masarykovy ulice měli lidé připomínky k místům na stání, tak starosta odpověděl:
"Pokud se vám to nelíbí, tak se nebude parkovat nikde!"
při diskuzi občany zase okřikl: "A ticho nebo ukončím diskuzi!"
Na posledním veřejném zasedání pro jistotu do programu diskuzi vůbec nezařadil. Když na ni ke konci přece jen došlo a já chtěla promluvit, starosta diskuzi ukončil a jeho spolukandidát Málek mi vytrhl mikrofon z ruky.

Mohla bych toho tady vyjmenovávat spoustu, čímž bych ubírala místo jiným příspěvkům, a to nechci. Naštěstí my zastupitelé, kteří jsme ne svojí vinou byli zaškatulkováni jako opozice, kterým jsou zatajovány informace a kteří jsme nebyli puštěni do žádného výboru ani komise, nejsme sami. Máme okolo sebe řadu lidí, kterým není lhostejné, zda se udělá nová kanalizace, zateplí škola, opraví chodníky nebo se ty peníze utratí za navýšení odměn místostarosty, radních, předsedů komisí, nakoupí se dva týdny po zvolení notebooky a telefony za cca 160.000,- od starostova stranického kolegy pana S. (dalších cca 500.000,- na nové moderní vybavení je v rozpočtu na tento rok, kdoví, od koho se nakoupí …).
Tito nezávislí spoluobčané se vyjadřují na webových stránkách www.castolovicky.blog.cz. Najdete tam mnoho informací včetně dost podrobných zápisů z jednotlivých zasedání zastupitelstva. Proto doporučuji jejich občasné navštívení, ačkoli čím dál více lidí chodí na zasedání zastupitelstva osobně, a to je dobře.

Veronika Bartošová

P.S. Termínem "nezávislí spoluobčané" nemyslím lidi bez názoru, ale spoluobčany, kteří od radnice nemají ani nechtějí žádné peníze, zakázky, pozemky, místa na parkování či jiné mimořádné výhody pro sebe, své blízké nebo spolky, jichž jsou členy.


Odpověď od "redakční rady Zdroje" 29.3.2015
Dobrý den paní Bartošová,
čtvrtletní ZDROJ slouží k prezentaci spolků, kulturních a sportovních akcí, školy. V žádném případě nebudeme v tuto tak již vyhrocenou dobu zveřejňovat podobné články jak z jedné, tak samozřejmě i z druhé strany. Omlouváme se Vám, ale článek nebude otisknut. Doufám, že chápete naše rozhodnutí a příště napíšete něco, co rádi zveřejníme.
redakční rada Zdroje


Odpověď pí Bartošové "redakční radě Zdroje" 2.4.2015

Dobrý den,

bohužel nevím, kdo se skrývá pod podpisem "redakční rada Zdroje", protože redakční rada od posledních komunálních voleb nebyla doposud jmenována. Ač tedy nevím, s kým komunikuji, vím jistě, že je to někdo, kdo neví nic o Zdroji. Častolovický čtvrtletník Zdroj vždy sloužil nejen k prezentaci spolků, kulturních a sportovních akcí, školy, .... ale také k informovanosti občanů o celkovém veřejném dění v obci, k čemuž rozhodně "politika" patří. Vždy ve Zdroji byly a předpokládám budou informace z radnice (usnesení zastupitelstva, rady, články starosty, plány vedení radnice do budoucna, .....) a proto tam musí být prostor i pro opoziční názory, obzvlášť pokud je píší zastupitelé.

Byla jsem členkou oficiální a veřejně známé redakční rady Zdroje 8 let a nikdy se nestalo, že bychom nějaký článek vůbec neotiskli, maximálně jsme z prostorových důvodů výjimečně nějaký příspěvek zkrátili (myslím, že to za celou dobu bylo 2x). Pracovala jsem s léty zkušeným šéfredaktorem panem Petrášem i s profesionální žurnalistkou šéfredaktorkou Luckou Kudláčkovou, za jejíhož působení Zdroj v roce 2011 vyhrál cenu zpravodajů Deníku a navíc obdržel i ocenění knihovníků (protože výstava místních zpravodajů se přesouvala po knihovnách v celém okrese). Ne vždy příspěvky vyjadřovaly názory redakční rady, přesto jsme je otiskovali, protože existuje svoboda slova. Takže pokud článek není vulgární, nenabádá k trestnému činu, nepropaguje návykové či omamné látky atp., má být vytištěn. Pokud byste vy, "redakční rado", věděli něco o žurnalistice a znali tiskový zákon (zák. č. 46), pak byste takto necenzurovali. Doporučuji tiskový zákon i s jeho novelizací z roku 2013 přečíst, protože neznalost zákona NEOMLOUVÁ a jsme už poněkud dále než před 30 lety !!!

Věřím, že slušní lidé se z tohoto mailu poučí a pochopí

Veronika Bartošová
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama